В Мадан официално отвори врати първият младежки център в града
За първи път в историята на Мадан младите хора получават свое пространство – място, в което да се срещат, да споделят идеи, да развиват талантите си, да създават инициативи и най-вече – да усещат, че Мадан е град, в който техните мечти имат място.
Новият Младежки център – Мадан се намира в изцяло реновирани пространства, които са неразделна част от сградата на Народно читалище „Иван Вазов“. Като собственик на сградата, Община Мадан предостави безвъзмездно помещенията за дейността на две активни местни неправителствени организации – Фондация „Животът е хубав“, представлявана от Владислав Петров, и Сдружение „Деца със специални потребности“, представлявано от Емилия Георгиева.
Това, което последва, показа какво може да се случи, когато една община повярва в своите млади хора, а те получат възможност да превърнат идеите си в реалност.
Младежите, доброволците и членовете на двете организации приеха предоставеното пространство не просто като две помещения, а като доверие и отговорност. С много труд, лични усилия, креативност и желание те преобразиха залите до неузнаваемост и ги превърнаха в модерно, цветно и вдъхновяващо място за приобщаване, споделяне, творчество и младежка активност.
И може би точно в това се крие най-голямата стойност на този център. Той не беше просто направен за младите хора. Той беше създаден от самите тях. Всяка част от него носи тяхната енергия, идеи и желание да направят нещо хубаво за града, в който са израснали. А зад обновените пространства стои едно много по-голямо послание – че младите хора на Мадан не трябва единствено да търсят възможности далеч от дома си. Те могат да бъдат хората, които създават възможности тук.
Оттук нататък тези зали няма просто да бъдат красиви помещения. Те ще бъдат изпълнени с живот – с обучения, доброволчески инициативи, международни проекти, творчески срещи, идеи, дискусии, нови приятелства и млади хора, които искат да променят средата около себе си.
Тук един млад човек трябва да може да влезе с идея и да намери хора, с които да я превърне в реалност. Тук различията трябва да бъдат приемани, а не разделящи. Тук младите трябва да имат свободата да бъдат креативни, смели и активни. И най-важното – тук трябва да усещат, че принадлежат на Мадан и че Мадан принадлежи и на тях.
Лентата на Младежкия център официално прерязаха кметът на Мадан Фахри Молайсенов и Емилия Георгиева. Кметът приветства младежите, които и в момента се обучават в центъра и заяви, че общината винаги ще подкрепя техните инициативи, защото бъдещето на Мадан е в младите.
