Заместник областният управител Красимир Даскалов проведе заседание на Постоянната областна епизоотична комисия
Заместник областният управител Красимир Даскалов проведе заседание на Постоянната областна епизоотична комисия във връзка с констатирани огнища на болестта шарка по овцете и козите на територията на Република България.
Директорът на ОДБХ-Смолян д-р Сава Бозуков представи актуална информация за епизоотичната обстановка в страната и региона по отношение на заболяването. От началото на годината в страната огнища на болестта шарка по овцете и козите са констатирани през месец май в област Хасково, през юни – в област Бургас, през юли – едно в област Стара Загора и 53 в област Пловдив, като най-много са тези в община Марица. Към момента област Смолян е биологично чиста от заболяването, но е изключително важно да се спазват стриктно мерките за биосигурност, за да не се допусне навлизане на заболяването в региона. В заповеди, издадени от БАБХ и ОДБХ-Смолян, са набелязани основните мерки, които предвиждат ограничаване на свободното предвижване на животни, дезинфекция, засилен контрол при извършване на регулярни посещения и прегледи от регистрираните ветеринарни лекари, проверки за нелегална търговия, вземане на кръвни проби и тампон проби и др.
Д-р Гавраил Маргаритов – гл.инспектор „Здравеопазване на животните“ в ОДБХ-Смолян представи клиниката на заболяването шарка по овцете и козите. Най-яркият признак за заразяване е появата на папули, които преминават в черни петна и корички по кожата на животните (крусти). Основният път на предаване на заболяването е прекия контакт между заразено и здраво животно. Инкубационният период е 21 дни. Вирусът не е патогенен за хората, но нанася големи икономически загуби за стопаните, тъй като заразените животни не подлежат на лечение и се налага тяхното умъртвяване и заравяне в специално предназначени ями.
Д-р Бозуков и д-р Маргаритов обърнаха внимание върху важността от провеждане на информационна кампания сред дребните стопани, при които рискът от заразяване е по-висок, тъй като фермерите спазват по-строги мерки за дезинфекция и контрол. В тази връзка ветеринарните специалисти съветват кметовете по населени места да проведат информационни кампании за заболяването. Обърна се внимание, че в летния сезон, когато се провеждат събори и празници, свързани с консумация на месни продукти от дребни преживни животни, е важно да не се допуска навлизането на заразени животни в региона.