Здраве

1/3 от МБАЛ-Смолян е за лечение на коронавирус, кадровият й капацитет е за 50%  

Болницата в Смолян разполага вече с 94 легла за лечение на коронавирус и това е почти 1/3 от капацитета й. Имаме план, при необходимост, да увеличим до 50% капацитета на лечебното заведение и мисля, че това е максимумът, за който ще имаме човешки ресурс, за да подсигурим тези легла, заяви днес д-р Марин Даракчиев – изпълнителен директор на МБАЛ – Смолян.

Той уточни, че към днешна дата има 63 пациента с коронавирус, 4-ма от които са на интензивно лечение. 

Д-р Кубатева поясни, че за миналата седмица починалите са 77 при средна възраст 72,3 години, като о11 т тези 77 случая са на възраст под 59 години, а всички останали са от 60 години нагоре.

От петък лабораторията към областната болница е в списъка на здравното министерство с разрешение да изследва проби от ПСР-тестове.

„Тази седмица лабораторията ще работи само с проби на нашите пациенти в тясно сътрудничество с националната референтна лаборатория, за да може всичко да бъде точно. Предстои да сключим договор с НЗОК, евентуално да задвижим доболничната помощ и съответно платена услуга в нашата лаборатория. До няколко седмици лабораторията ще заработи на пълни обороти“, посочи д-р Даракчиев.

От няколко дни пред болницата отвори мобилен Ковид-кабинет. „На този етап структурата пред болницата е за да подпомага дейността на нашия Ковид-кабинет и болничната помощ. Конкретно – да се улесни приемът на пациенти и да се предотврати струпването на линейки пред болницата, да не изчакват пациентите. На един по-късен етап в съответствие с визията на МЗ за обособяване на Ковид-зони в ДКЦ-тата мисля, че ще се работи и в тази насока“, допълни шефът на областната болница.

От името на своите колеги той призова за спазване на мерките, защото леглата се увеличават, не връщат пациенти, но медиците вече са на ръба на силите си.

На въпрос дали разполагат с достатъчно медикаменти той отговори, че имат сключени договори в съответствие със Закона за обществените поръчки.  

„На този етап имаме единични откази за лекарства, които намираме начин да доставим от другаде, като такава клауза е включена в договорите. Централизирани доставки няма за такива медикаменти, като изключим Рендесевира и другите, които ни се предоставят от МЗ. Имаме Рендесевир, ползвали сме го, с променлив резултат. Той не е панацея. За съжаление тази седмица починаха доста хора в болницата, въпреки нашите усилия и интензивното лечение. Някои нямаха придружаващи заболявания. Всички знаете случая с 43-годишния пациент от Девинския край. Имаме лекарства, имаме лични предпазни средства. В състояние сме да осигурим лечение на нашите пациенти. Работим с другите болници, всички тежки случаи сме ги поели, за съжаление някои просто починаха“, отбеляза д-р Даракчиев.

Той поясни, че има доброволци, откликнали на апела за помощ. „Отправихме молба към БЧК да осигурят доброволци, които няма да работят в Ковид-зоната, а изпълняват логистична дейност – придвижването на багажи до отделенията с пациенти, тъй като достъпът е забранен. Имаме доброволци и те се справят добре“, заяви още Даракчиев.

 

error: Защитено Съдържание!