Окончателно: Отпадна санкция, наложена на Община Мадан за минния музей
Община Мадан спечели във Върховния административен съд дело, заведено от нея заради наложена й корекция при изпълнението на проекта за минния музей „Сполука“.
Санкцията е била 35% от стойността на договора за доставка на оборудване за превръщане на закрита минна изработка в подземен минен музей. За изпълнител на обществената поръчка е избрана фирмата „Минстрой Холдинг“ АД, която стопанисва мините в района, а стойността на договора е 141 950 лв. без ДДС. Тоест, санкцията е на стойност 49 682 лева.
Тя е определена от зам.-министъра на регионалното развитие и благоустройството, в качеството му на ръководител на Националния орган по българо-гръцката програма „Interreg V-А“.
Високата стойност на корекцията е обусловена от две съществени според зам.-министъра нарушения на Закона за обществените поръчки. Незаконосъобразна била методиката за избор на изпълнител, липсвала и одитна следа за причината, поради която договорът е сключен много време след изтичане на предвидения срок.
Санкцията е отменена първо от Административния съд в Смолян, а в началото на тази седмица – и от Върховния административен съд.
Критерий за възлагане на поръчката е „оптималното съотношение качество/цена“, като комплексната оценка се формира от сбора на оценките по три показателя – цена за изпълнение на поръчката с тежест 60%; срок за изпълнение на доставката с тежест 25 %; срок за отстраняване на настъпили несъответствия (недостатъци/дефекти/повреди) на доставеното оборудване с тежест 15%.
Становищата както на първоинстанционния, така и на Върховния съд са, че тя не е незаконосъобразна.
Относно продължителния срок за сключване на договор (една година и един месец след определянето на изпълнителя), определен от ръководителя на програмата като „надхвърлящ границите на разумното“, съдилищата също са го отхвърлили като нередност и причина за налагане на корекция.
„Принципът на ефикасност изисква да бъде постигнато най-доброто съотношение между използваните ресурси, предприетите дейности и постигането на целите, а принципът на ефективност от своя страна изисква да се определи степента, в която се постигат поставените цели, посредством предприетите действия. В обжалвания административен акт органът не е посочил нито какви са целите, нито предприетите дейности и използваните ресурси, нито е направил съпоставка на степента на постигане на целите. Мотивите му изцяло касаят първоначалните констатации на сигналиста, че срокът на сключване на договора с изпълнителя е „неразумен“ и приравнява това обстоятелство с „предприетите действия от бенефициера“, които не съответстват по степен на поставените цели (не е ясно кои)“, се сочи в мотивите на ВАС, за да отхвърли жалбата на МРРБ.