Всички

Пещерата „Дяволско гърло“ е почти изцяло потопена

Известната пещера „Дяволско гърло“ до Триград – национален туристически обект, е почти изцяло потопена.

„От дъждовете реката е повлякла голямо количество дървен материал, който е вкаран в залата. Запушен е бил сифонът, вследствие на което залата се е напълнила цялата. В един момент от налягането явно, се е отпушило изведнъж, което е предизвикало нещо като водовъртеж. Оттам са пометени парапети, ел. инсталация, прожектори, туристическите площадки, пътеките, през които се минава – всичко“, разказа Владимир Солаков – председател на Туристическо дружество „Орфей“ – Девин, което стопанисва пещерата.

Той е успял донякъде да влезе и да огледа. По думите му водата е стигнала два метра след тунела.

„Почти до край е била пълна. Като вместимост залата би могла да побере храм-паметника „Св. Александър Невски“, само няколко метра от кулата ще останат. Водата е покривала около 80% от целия й обем“, каза още Солаков.

Според него отстраняването на щетите ще струва десетки хиляди левове, защото ще е нужна изцяло нова ел.инсталация, прожектори, парапети.

„Всичко ръчно трябва да се прави вътре и да се пренася. Трябва да се възстановят всички площадки. Километри кабели трябва да се монтират. Трябва да съберем сериозен екип хора. Едните ще бъдат специализирани, а за другата работа ще търсим местни майстори, които биха могли да се наемат. Работата ще е много трудна – 100% под земята, при влага. На ръка трябва да се носят пръст, камъни и другите материали“, обобщи той.  

Според Солаков сега проблемът основно е достигането до пещерата, заради пропадналия път.

„Пещерата на този етап не може да се посещава. Ще гледаме във възможно най-кратки срокове да направим организация и да я възстановим. Притеснен съм повече за населените места нагоре, отколкото за пещерата, защото това, че в момента преминават хора върху малкото останал асфалт горе, е абсолютна лудост. Едното платно е във водата, другото е подкопано, под него е кухо и асфалтът стърчи. Това нещо пада отведнъж, за секунда. Аз минах пеша, никога не бих минал с кола през там. Трябваше машини да са прекъснали пътя изцяло, да са издълбали целия пълнеж отвътре и да се прави подпорна стена, защото климатичните условия скоро няма да позволят и това. И ако хората продължат да пътуват оттам, може да стане беля“, смята Солаков, който е бивш зам.-кмет на община Девин.  

error: Защитено Съдържание!