Здраве

С починалите от Ковид областта ни е в челно, с ваксините – на последно място

Починалите в Смолянско от Covid двойно повече, с ваксините сме на последно място, това става ясно от седмичните данни. 

Смъртността от Covid-19 в Смолянско е двойно по-висока от средната за страната. Данните за 14-дневната смъртност сочат 42,2 на 100 хиляди души население спрямо 24,4 на 100 хиляди за страната.  През последната седмица са починали 26 души. Излекуваните са 155.

България е на последно място по ваксинация в цяла Европа, а Смолян е на последно място в България, с 16% покритие, алармират от Регионалната здравна инспекция (РЗИ).

Епидемичната ситуация е много тревожна. Разпространението на заразата е дифузно. Болни са цели семейства! Значителен е натискът върху лечебната мрежа. В болниците се разкриват допълнителен брой легла за лечение на Ковид-19 и общият им брой в областта вече е 176. В Смолян – 106, в Девин – 30, в Мадан- 20, в Златоград – 20. Свободни легла има и се прави всичко възможно за обслужване на нуждаещите се, но леглата за много тежките случаи – интензивните легла, са почти непрекъснато заети. Повикванията в ЦСМП в по-голямата част са за болни със симптоми на Ковид -19“, поясниха от Районната здравна инспекция.

За трета поредна седмица в област Смолян се регистрира увеличение на 14-дневната заболяемост, съответно: 296,4; 391,6 и 480 на 100 хиляди население. Очаква се този  ръст да продължи.

В някои общини заболяемостта е доста по-висока – в Баните е над 800/100 хил.; в Смолян  и Чепеларе е над 650/100 хил. Най-ниска е в община Доспат – 64,56/100 хил.  население.  

Д-р Окан Алиман – кардиолог от областната болница, вчера публикува следната покъртителна снимка:

И написа под нея: „Здрасти, антиваксъри! Трима загинаха, продължавайте с безумните теории!„.

И безумните теории продължиха.

Във връзка с тревожните данни от РЗИ излязоха с горещ призив за ваксиниране.

За съжаление малък е делът на ваксинираните в областта – към 16%, доста под средното за страната, която е на последно място в Европа, а ние сме сред последните по обхват области. Държа да подчертая, че ниското ниво на ваксиниране спомага за продължителното предаване на вируса и създава възможности той да мутира, което ни отдалечава от края на пандемията. Хубаво е, че напоследък разбираемо  търсенето нарасна значително“, заяви д-р Мими Кубатева – директор на Здравната инспекция.

Д-р Мими Кубатева

Тя напомня, че ваксините не отменят спазването на противоепидемичните мерки, като носене на предпазни маски, социална дистанция, добра хигиена.

„Те ни предпазват от всички инфекции предавани по въздушно-капков път. Тези простички мерки са изключително важни в настоящия сезон на грип и респираторни инфекции и не трябва да спираме да ги изпълняваме. За да ограничим разпространението на коварния вирус, да се опазим  и нормализира живота ни в скоро време, е много важно да изпълняваме разпореденото в заповедите на министъра на здравеопазването, ако не искаме по-тежки мерки. При липса на подобряване на ситуацията след две седмици от МЗ предупреждават за въвеждане на  локдаун“, допълва д-р Кубатева.

Нейният призив към работещите в търговски обекти и заведения за хранене да упражняват контрол върху клиентите, към родителите – да не пускат в детските заведения деца със симптоми на респираторна инфекция и да осигуряват достатъчен брой маски на учениците, към работодателите – да следят стриктно да няма болни служители, да изискват зелен сертификат и да създадат подходяща организация на работа.

Д-р Кубатева апелира да спазваме противоепидемичните мерки и да изискваме същото от хората около нас. А тези, които не са ваксинирани, да помислят и вземат правилното решение, за да се справим с много сериозната епидемична ситуация.

error: Защитено Съдържание!