Култура

Среща с потомци на първата новобългарска учителка в Родопите Рада Казалийска

В откритото споделено женско пространство на клуб „Родопчанка“ се проведе първата от планираните срещи с потомци на известни родопчанки, които имат исторически принос в развитието на Родопите. Срещата беше посветена на първата новобългарска учителка в Родопите Рада Казалийска.

„На поканата ни се озоваха Мария Консулова и Георги Белев, които са пра-, правнуци на известната родопчанка. На присъстващите беше презентиран видеозапис от разговора с нейната правнучка Тодора Куклева. В нейните спомени се споделиха интересни факти от живота и просветното дело на Рада Казалийска.

С името на известната родопчанка се свързват: откриването на Първото българско училище в Райково и нощното училище за славяно-църковен език и църковно песнопение. Завършилите първото училище станали първите учители в Родопския край, а завършилите второто училище – първите български свещеници и черковни певци, които постепенно изместили гръцките попове и калугери“, разказаха инициаторите на срещата.

През 1847 година в Райково за първи път се извършва пробив в църквата да се пее на български език по инициатива на Рада Казалийска.

На базата на проведен дебат клубът на жените внесе писмо до кмета на община Смолян, в което предлагат на спирките на градския транспорт да се поставят  образи на заслужили жени родопчанки, една от които на Рада Казалийска.

Припомняме, че част от старите спирки в Смолян са заменени с ликовете на местни и национални възрожденци.

Инициативата на общината да обнови тези пространства, които се ползваха предимно за лепене на некролози, среща масово одобрение. Спирките са брандирани с лицата на народните ни будители, техни кратки биографии или знакови цитати.  

error: Защитено Съдържание!