ПолитикаСмолян

Стефан Сабрутев иска касиране на изборите за кмет на Смолян

Кандидатът на Движение „Нашият град“ Стефан Сабрутев поиска касиране на изборите за кмет на община Смолян. Той и градоначалникът на Кричим Атанас Калчев (като лидер на ПП „Движение нашият град“ – б. р.) обжалват решение №160 на Общинската избирателна комисия от 6-ти ноември, с което се обявява, че Николай Мелемов е избран за кмет на Смолян.

Жалбата е подадена в 17 часа вчера (неделя), а за днес от 13,30 часа е насрочено от областния управител Захари Сираков тържественото заседание на Общинския съвет в Смолян за полагане на клетва от новоизбраните общински съветници и кметове и за избор на председател на местния парламент.

Жалбата е подадена чрез органа, който е издал решението – Общинската избирателна комисия, до Административния съд в Смолян. С нея Сабрутев е поискал да бъде спряно предварителното изпълнение на решението за обявяване на Мелемов за кмет, с когото го делят 149 гласа.

Поискал е също така повторно преброяване на гласовете от определени секции, за които той има съмнения за извършени нарушения в негов ущърб и ако те покажат неправилно отчитане, да се преброят повторно бюлетините във всички секции.

Административният съд първо ще се произнесе по искането за спиране на предварителното изпълнение на решението на ОИК, след това ще разглежда жалбата по същество.

„Направено е особено искане за спиране изпълнението на решението по чл. 459, ал. 4 от Изборния кодекс. Съгласно този текст жалбата не спира изпълнението, освен ако съдът постанови друго. Преди малко ми донесоха жалбата, имам страшно много да чета и да осмисля. Делото следва да бъде насрочено в 7-дневен срок от постъпване на жалбата“, заяви председателят на Административния съд в Смолян Игнат Колчев.

Попитан дали при това положение ще има клетва, както е обявена за днес от 13,30 часа, отговори, че предварително нищо не може да каже. Допълни, че жалбата е около 11 страници.

Какво казва законът?

По закон, за да се иска оспорване, или т.нар. касиране на изборите, важи правилото, че „нарушенията трябва да са толкова големи, че съществено да променят изборния резултат“. Оспорване може да се иска само за отделни кметства или общини и може да се поиска от ограничен кръг заинтересовани страни, които са изрично посочени в Изборния кодекс.

Гласоподавателите нямат правно основание да оспорят резултатите от изборите, дори и да имат съмнения в изборния процес.

Резултатът от местните избори може да бъде протестиран от всеки кандидат и всяка партия, коалиция или инициативен комитет, който го представлява, в срок от седем дни след обявяването на решението на съответната общинска избирателна комисия.

Съдът трябва да се произнесе в срок от 14 дни, като 7 дни след това решението му може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд, който също има 14 дни за решение.

Обжалването не спира встъпването в длъжност на новоизбрания кмет, освен ако съдът постанови друго, предвижда Изборният кодекс.

Съдът може да потвърди решението на общинската избирателна комисия за изборния резултат или да обяви избора за недействителен. Съдът се произнася по законността на решението на общинската избирателна комисия за резултата от изборите, като разглежда само обстоятелствата, посочени в жалбата. Той определя дали да има и повторно преброяване на бюлетините.

Когато съдът установи резултат, различен от този в протокола на общинската избирателна комисия поради допусната техническа грешка и грешка в пресмятането, отменя решението и връща книжата на съответната общинска избирателна комисия за обявяване на действителните резултати.

Когато съдът е обявил резултата от изборите за кмет за недействителен, се провежда нов избор.

Видеозаписите не са признати като доказателство в процеса.  

(Очаквайте подробности)

error: Защитено Съдържание!