Култура

Златоград събра хиляди гости за празника на чевермето

Златоград събра хиляди гости от страната и съседна Гърция за празника на чевермето днес. Домакините бяха облечени в народни носии и бяха приканили гостите също да дойдат пременени в народни облекла от всички фолклорни области на страната. Стотици го направиха и бяха изключително красиви. 

Централният парк на града бе превърнат в автентично родопско селище от миналото.

Празникът на златоградското чеверме съвпадна с Гергьовден – най-обичаният празник в Родопите, защото е единственият общ за християни и мюсюлмани.

Християните почитат „Св. Георги“ победоносец, който властва над нивите и стадата. Мюсюлманите пък почитат двамата светци – Хъдър и Иляз, покровители на хората, животните и плодородието. И наричат празника Хъдърлез или Адрелес.

На 6 май рано сутринта родопчани стават и се измиват с роса или изворна вода, за които се вярва, че в този ден са лековити.

Днес бе и храмовият празник на църквата „Св. Георги Победоносец“ в Златоград. Снощи имаше Празнична вечеря с петохлебие и Литийно шествие с чудотворната икона на светеца, а тази сутрин – празничната света литургия.

Златоград за поредна година стана домакин на традицията, на неповторимия фолклор, на кулинарното вълшебство на местните майстори и изкусителното златоградско чеверме, каза в зората на празника кметът на общината Мирослав Янчев.

Десетки майстори от региона цяла нощ пекоха над 100 чевермета.

В празничната програма бе включена изложба на традиционни за Златоград ястия.

„Този празник е най-почитаният в региона. На 6-ти май ние празнуваме Гергьовден и Деня на овчаря „Адрелес“. Всички сме около обредната трапеза, заети сме с готвенето на самия хляб, курбана. Освен това се правят баници от различни билки – от лапад, коприва, киселец. Правят се зелници, пататници, клинове, баклави, свиенички (точена кора, в която се слага месо, подправки, завива се и се пържи в масло), сърмички, булгур.

И най-популярното – агнешко на фурна със зелен лучец и джоджен. Правят се люлки за децата, жените пеят песни, играят се хора. Най-традиционното в нашия регион е, че се мием сутринта на Гергьовден с вода. Тя през нощта стои под звездите и в нея са потопени здравец, листа от орех, клонче от дюля, цъфнало цвете. Хората смятат, че тази вода придобива магическа сила за храброст, сила и здраве. Закичваме се с повой за здраве през цялата година“, разказа Радка Терекиева от местното читалище.

Под звуците на около стотина каба гайди, родопчани в носии занесоха чеверметата от автентичното селище до централния площад. Таня Кьоровска под съпровода на кмета на община Златоград Мирослав Янчев и ръководителят на гайдарския състав откриха празника с емблематичната песен за Златоград „Излел е Делю хайдутин“. 

„Днес искам да приемете зареждащата сила, която носи в себе си Гергьовден. Да се насладите на нашата родопска музика, на нашите песни и танци, на усмихнатата Родопа планина, на златоградското гостоприемство, защото Златоград не е просто град, както и Родопа не е просто планина. Те са усещане за живот“, каза пред гостите градоначалникът.

Утре предстои гайдарско надсвирване.

error: Защитено Съдържание!