КримиСмолян

Бъдещ учител от Смолян спаси възрастна двойка от телефонна измама (обновена)

Студент от Смолян, завършващ Пловдивския университет, бе удостоен с грамота за заслуги и плакет за съществен граждански принос. Преди около месец и половина 25-годишният Мартин Чаушев предотвратил престъпление спрямо възрастно семейство в областния град, станали жертва на телефонна измама.

Момчето е пред получаване на диплома за преподавател по български език и история в Пловдивския университет.

Старши комисар Костадин Пачеджиев разказа, че тъй като искал да си намери работа през лятото, младежът реагирал на обява за куриер. С него се свързали от румънски номер. Наели го. Трябвало да отиде на адрес в Смолян. Там щели да му дадат документи, които да транспортира.

„Момчето подходило много внимателно към тази задача. Адресът се оказал в града, при възрастна жена. Тя живее със съпруга си, но мошениците ги отделили един от друг. Пратили възрастния мъж на два километра от града да занесе хартии в една чанта и да чака там, като те щели да се свържат с него. На мястото, където чакал, въобще никой не се появил. През това време казали на жената да приготви всички пари, които има. Тя приготвя към 5 000 лева и ги предава на Мартин. Той трябвало да ги занесе в Северна България. Междувременно момчето се свързва с един от началниците в сектор „Криминална полиция“. Съобщава, че по всяка вероятност е в измамна схема“, допълни шефът на полицията.

Полицаите отиват на адреса, където се срещнали с Мартин.

„Във фейсбук видях странен профил на мъж, който предлага работа с високо заплащане. Проверих го. Имаше стотина приятели, също съмнителни, нямаше други публикации. Реших да му пиша. Предполагах, че става въпрос за по-сериозни неща – наркотици, момичета. Аз си нямах друга работа и реших да се включа, за да ги хванат. Мъжът ми поиска телефонния номер, дадох му го. Започна да ми звъни от някакви румънски номера. Трябваше да му опиша някои размери за мебели – врати, стени, дограми, документи, които да му занеса до Северна България. Веднага се потвърдиха съмненията ми, че става дума за нещо нередно, защото едни размери може по телефон да се издиктуват, а не да се премине за тях през цяла България. Казах му: „Добре“ и звъннах в полицията“, разказа Мартин.

Измамникът като разбира, че момчето е от Смолян, веднага явно започва да търси телефони с кода за Смолян – 0301, за да намери жертва.

„Обикновено домашни стационарни телефони имат възрастни хора. На другия ден сутринта се чухме с измамника. Каза, че трябва да взема нещата следобяд. Отново звъннах в полицията и казах за уговорката ни. Срещнахме се пред жилището на жертвите. През това време държат на телефона и тях, и мен, за да нямаме възможност да потърсим полиция, но аз вече се бях обадил. Измислях си причини, за да затворя телефона. Казах, че нямам личен автомобил и трябва да се движа с такси. Но те в името на това да си вземат парите, бяха готови да похарча пари от техните и за такси. Като им казах, че последният автобус за Пловдив е тръгнал, а най-близо от там мога да хвана автобус за Русе, те ми казват: „Хващай такси, няма кой да чака до утре“, спомня си Мартин.      

Когато отишъл до апартамента, бабата му подала един плик. Измамникът през това време ми съобщи, че вече са си взели размерите, аз само трябва да занеса плика, в който има капаро, от което да си взема 300 лева за пътни. Другите да му ги занеса. Аз излизам от блока, давам ги на полицаите и отидохме с тях в МВР. Там дойде и дядото, когото пък бяха пратили някъде надалече. Бабичката първо не искаше да дойде, беше уплашена, но дойде и тя. Видяха, че всичко е наред“, разказва още младежът.

Той е разочарован от факта, че не е арестуван измамникът, но си дава сметка, че във всички случаи нямало да занесе парите на него. „Щяха да ме накарат да ги оставя някъде, а те да наемат друг човек да ги вземе от там“, разсъждава Мартин.

По думите му със сигурност има хора, които на негово място биха се възползвали – нито ще занесат парите в Северна България, нито ще се обадят в полицията, а директно ще ги вземат за себе си. „Аз не бих могъл да направя това. Колкото и ще да са такива пари – и пет, и сто хиляди да са, ще ми е гузно на съвестта, цял живот ще съжалявам, че съм взел чужди пари. Възрастни хора, на една пенсия, тези пари кой знае от кога си ги събират, за какво са си ги предвидили. Радвам се, че си им ги върнахме“, казва момчето.

На бабата и дядото пък когато звъннали, някакво момиче пищяло, все едно е дъщеря им.

„На дядото са се представили за полицаи. Него са го изпратили да чака уж човека, който ще й помага, а на бабата казали, че все едно от полицията звънят и аз като отида да взема парите, те щели да ме арестуват. Не е просто като преди – да хвърлят парите от терасата. Вече всички го знаят това. Много сложна схема са измислили и възрастен човек ще повярва“, обобщава Мартин.

„Нямахме възможност да продължим да работим по разкриването на тази схема. Ако трябва да задържим някой, то Мартин трябваше да задържим, а той ни подава сигнала и ни помага. След като се свързахме с Главната дирекция, се установи, че в момента атакуват възрастни хора в Смолян, Златоград и още едно населено място. Там също прекратихме измамата, дори не се стигна до предаване на пари. Не можехме да продължим разследването, защото Мартин трябваше да отиде в Северна България. Искахме днес той да си получи наградата, но не можа да дойде, тъй като днес му е държавният изпит. Момчето ме попита дали ще му послужи плакетът и грамотата при търсене на работа. Обясних му, че със сигурност ще му послужи, ако иска да стане полицай“, разказа Пачеджиев.  

Когато наскоро шефът на полицията му съобщил, че е определен за наградата, Мартин Чаушев го попитал защо го награждават, като не са хванали престъпника.

„Обяснихме му, че сме опитвали няколко пъти вече. Ходили сме до Северна България заедно с „куриера“, но дават инструкции парите да се оставят в някое заведение, в крайпътни канавки. Казват му да си остави примерно 300 лева от парите, които носи, но не се среща с някой, на когото да ги предаде. Не е като по филмите. Не оповестихме случая, защото не успяхме да реализираме арест. Но това момче определено заслужава награда, заслужава похвала за доблестната му постъпка. Много стойностно момче е“, подчерта ст. комисар Пачеджиев. 

Връчил наградата на Мартин преди няколко дни. Заяви, че за него няма значение дали ще получи награда от полицията или не, важното е, че успял да помогне на възрастното семейство. Надява се историята да послужи за пример – да стигне до повече хора, да са предупредени и да не се поддават.

Днес служителите на ОДМВР-Смолян честват професионалния празник на Министерството на вътрешните работи и 143 години от създаването ум, като поднесоха венец пред паметника на Христо Ботев.   

Наградени са 23-ма служители за постигнат съществен и колективен принос при изпълнение на служебните задължения. Отличията са за проявен висок професионализъм, осъществени трайни професионални резултати при ежедневните служебни мероприятия, активна дейност за превенция и пресичане на престъпления, за утвърждаване и популяризиране на добрите практики и положителните примери в работата на полицейските служители.

С писмена похвала от директора на ОДМВР- Смолян са наградени  21 служители, а двама са преназначени на по-висока длъжност в рамките съответния вид длъжност.

Със заповед на главния секретар на МВР с писмена похвала са наградени и четирима служители от Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.

Със събрани средства, отделяни ежемесечно от служителите на областната дирекция и с подкрепата на членовете на Международната полицейска асоциация /ИПА/, бяха подпомогнати шест деца на полицаи, загинали по време на изпълнение на служебните си задължения.

Старши комисар Костадин Пачеджиев поздрави служителите, изрази своето уважение и признателност към всеотдайността и професионализма им и пожела здраве, воля и упоритост в напрегнатото ежедневие, нови успехи в служебен и личен план. Благодари им за избора, за амбицията и енергията да служат вярно на страната на доброто.

error: Защитено Съдържание!