ЗдравеРегиона

Без сътресение – на линия е персоналът в болниците на Смолян, Девин, Златоград и Мадан

Без особено напрежение е стартирал работният ден днес в четирите многопрофилни болници за активно лечение на Смолянска област. Подготовката за спазване на новите изисквания – допускане на работа със зелен сертификат, след преболедуване или тест, е започнала още вчера. Навсякъде е организиран пропускателен режим и екипите са на линия. Това стана ясно от наша проверка в областната МБАЛ и общинските болници в Златоград, Девин и Мадан.    

„Тестваме ги безплатно в нашата лаборатория с тестове, предоставени от РЗИ. Над 30% от персонала е с ваксини. 90% от останалата част имат антитела. Преболедувалите от последната вълна са малко. Един тест важи за 48 часа и така ще продължим. Няма напрежение“, заяви д-р Марин Даракчиев – изпълнителен директор на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ АД в Смолян.

Д-р Марин Даракчиев

На този етап ковид-зони в областната болница има в инфекциозно и във вътрешно отделение, където са настанени около 60 пациенти.

По думите на д-р Даракчиев в Отделението за анестезиология и интензивно лечение обстановката е динамична и е почти пълно.

„Ако се наложи, имаме капацитет и сме стигали до 120-130 ковид-легла. Справяме се на този етап. От Сдружението на областните болници излязохме с предложение да важат и тестовете за антитела, защото хората са преболедували. Изпълняваме каквото ни нареди министърът. От вчера правим подготовка, за да изпълним нареждането“, допълни Даракчиев.

Управителят на МБАЛ в Девин Радка Грозданова също заяви, че първият ден с новите изисквания е минал без напрежение.

Д-р Людмил Личев, д-р Чавдар Тарънски и Радка Грозданова

„На тези, които дойдоха на работа и са без сертификат, им беше взет антигенен тест. Всички са отрицателни и са по работните си места. Голяма част от нашия персонал преболедува във втората и третата вълна. Част от тях са тествани с антигенен тест, част от тях – с ПСР, друга част са ваксинирани. Може би общо около 60% от персонала е ваксиниран и преболедувал. За радост, през последните 4-5 дена имаме леко успокоение в броя пациенти с Ковид-19. Не са и малко положителните – 17 в момента. Но от 20-ти август имаме сериозен наплив от болни. През целия месец септември беше така. Ежедневно броят на хоспитализираните е бил между 25 и 30 пациенти. Сега се усеща леко успокоение на ситуацията при нас“, обясни Грозданова.

Според нея основното обяснение за повишената заболеваемост в този период е много силният туристически сезон.

МБАЛ Девин

„Може би наистина доминираше и делта вариантът – силно заразен. Имахме доста огнища по селата. Много от хората, които потърсиха медицинска помощ, имаха контакт с техни близки, завърнали се от чужбина. При нас четвъртата вълна се оказа най-тежка. Беше голямо изпитание. Предвид това, че имаше доста пациенти на кислородотерапия, е ясно, че състоянието им не беше леко. Радваме се, че имаме толкова много оздравели. Това е най-добрата новина“, добави Радка Грозданова.

От там констатират ниска смъртност досега.

„Но имаме доста приведени в областната болница. Като смъртни случаи третата вълна беше по-тежка. Сега имаме повече хора на кислородотерапия“, уточни тя.

„Пуснал съм списък, за да видя колко са имунизирани, колко са преболедували. Екипът ни не е голям и аз си знам кой е имунизиран, кой е преболедувал – 70-80%. Знам какво да правя. Нямаме проблеми с персонала. Тези, които не са ваксинирани, през 48 часа трябва да ги тестваме“, заяви д-р Стефан Хаджиев – управител на МБАЛ в Мадан.

Там също е организиран пропускателен режим – за мерене на температура, за дезинфекция и за персонала.

„На всеки пациент се прави бърз антигенен тест, независимо дали има сертификат, или не. С коронавирус имаме настанени 13 болни. При нас е доста по-напрегнато през тази вълна, в сравнение с другите пикове. Сега имаме и повече смъртни случаи. Тази вълна е по-силна и по-тежка“, анализира д-р Хаджиев.

„Не съм получил никаква заповед на имейла на болницата от РЗИ или от министъра на здравеопазването за начина, по който трябва да процедирам. Много голям процент от персонала на болницата са имунизирани. Наредих на главната сестра да се обади на всички, които идват на работа, да си направят бързи тестове. Такива вече са направени. Мисля, че създават малко напрежение и дискомфорт за работа в болницата. От сутринта слушам колегите от големите болници, не знам те как ще се оправят. Това, което ни наредят, ние ще го спазим и ще го правим“, подчерта д-р Людмил Личев – управител на МБАЛ в Златоград.

МБАЛ Златоград

По думите му около 90% от работещите при тях са ваксинирани, останалите са преболедували още през миналия август и септември. „Имат изграден имунитет, имат антитела, проверяват си ги редовно. Постоянно се изследват, независимо дали са ваксинирани или преболедували“, уточни той. 

„В отделението имаме в момента 18 болни, от които 12 са положителни, 6 са отрицателни. В началото имахме голям бум и увеличихме леглата. По заповед на министъра трябва да имаме 13 легла, но след разговор с директора на РЗИ д-р Мими Кубатева осигурихме 20 ковид-легла, защото в отделението има толкова. Сега почти всеки ден постъпват по 2-3-ма, но и по толкова изписваме. Поддържаме ниво от 15-16-18 дневно. Имаше една седмица, в която отделението беше пълно“, посочи д-р Личев.

Той е категоричен, че върнат пациент няма досега, не биха го и направили.

„Ако трябва, ще увеличим леглата. Но като че ли са по-малко от предишната вълна. Тогава отворихме отделението за долекуване и го напълнихме. После затворихме неврологично отделение и целият медицински персонал се включи в ковид-екипа, лекуваха пациентите там. В най-големия пик стигнахме до 60 пациента“, добави д-р Личев.

От Златоград съобщават за два смъртни случая досега

„Но ние приемаме болни в неутежнено състояние. Тези, които са за интубация, понеже нямаме ОАИЛ, ги привеждаме в Смолян. За всеки болен лично аз се обаждам в ОАИЛ или в инфекциозно отделение на д-р Сенкова и д-р Карагяурова, за да им подсигуря легло, тогава тръгва линейката“, подчерта шефът на болницата в Златоград. 

error: Защитено Съдържание!