Всички

Кашлица над 15 дни е съмнителна за рак на белия дроб

Всяка нехарактерна кашлица, която продължава повече от 10-15 дни, трябва да поражда съмнения за състоянието на пациента. При такива случаи е редно да се търси каква е причината, зад която може да се крие белодробен рак или тумор с друга локализация. За това предупреди проф. д-р Димитър Костадинов, д.м., зам.-директор на Многопрофилна болница за активно лечение по белодробни болести „Света София“.

Основно правило в лечението на нехарактерната кашлица или на пневмония е, че то може да продължи около две седмици.

Според него в тези случаи ролята на семейния лекар и на специалистите от доболничната помощ е огромна, защото карциномът е коварен и може да имитира всичко. Проф. Костадинов припомни, че за скъсяване на пътя на пациента към точната диагноза, е изготвен специален протокол. В него се посочва, че компютърно-томографското изследване на белия дроб трябва да бъде направено с контрастно вещество. Така наречените „сухи скенери“ не дават достатъчно информация и след това се налага графията да се прави отново.

Постъпвайки в специализираните звена е много важно да не се „футболизира“ пациентът, като едни и същи изследвания му се правят по два пъти в различни лечебни заведения. Целта е да се избегне забавяне и болният да бъде обработен качествено в рамките на един-два месеца.

Диагностиката е свързана с подготовка и извършване на скенер, енодскопско изследване, биопсии. Всичко това отнема между 15-20 дни, а в сегашната епидемична обстановка и повече време. Вълната от COVID засяга сериозно и пациентите с белодробен карцином, особено сега на прага на зимата. Не са малко пациентите, които закъсняват с консултациите, защото се притесняват да отидат до болницата. От друга страна, звената, които извършват лечебно-диагностична дейност, са блокирани и не могат да обслужват пациенти с белодробен карцином. Увеличеният брой болни с коронавирус реално затруднява приема на онкоболни, защото доста легла са заети.

За да се избере най-подходящия терапевтичен подход за конкретния пациент, от огромно значение е точната диагностика на болния. При пациенти с белодробен карцином не бива да се препоръчва директно хирургична интервенция, за да не се окаже, че туморът е неоперабилен и да се стигне само до “отваряне и затваряне” на болния, коментира проф. Костадинов.

Всяка година през бронхологично отделение на Многопрофилна болница за активно лечение по белодробни болести „Света София“ преминават 800 пациенти с доказан рак на белия дроб. Между 1700 и 2000 са пациентите, които се диагностицират в лечебното заведение.

Проф. Костадинов заяви, че у нас все още съотношението е 3:1 на мъже към жени, които боледуват от карцином на белия дроб. В Европа, особено във Франция и в Италия, има тенденция за изравняване между двата пола.
Не е само тютюнопушенето е причина за този превес на силния пол. Вероятно една от причините е, че мъжете по-често работят във вредна среда. Сред най-засегнатите са хора, чиято професия е свързана с производства с висока токсичност и с инхалация на опасни вещества. 

Източник: Credoweb.bg

error: Защитено Съдържание!