Смолян

Кметът оттегли разширението на платеното паркиране в Смолян

Кметът Николай Мелемов оттегли докладната за разширяване на зоните с платено паркиране в Смолян.  

Припомняме, че миналата година бе въведена т. нар. „синя зона“ за няколко паркинга в централната част на града.

Сега бе предложен втори етап като уширение на зоните с паркинга зад Родопския драматичен театър, до търговския център „Евридика“, до ул. „Здравец“ (уширенията), ул. „Карлък“ (от ул. „ Средногорец“ до ул. „Кап. Петко Войвода“), ул. „Кап. Петко Войвода“ (паркинга под сградата на Журналиста).

Идеята бе в решението да се добавят и паркингите до „Фокус“ в кв. Райково, до „Пощенска банка“, до Здравната каса и до АРЗ.

Градоначалникът каза, че решението за разширяване на т. нар синя зона не е емоционално решението, а го обмислят от половин година. „Старали сме се това да не бъде до жилищни сгради, а до учреждения, магазини, за да може хората да си свършат работа и да има къде да паркират. По паркингите в града има автомобили, които не мърдат с години, и такива без гуми и джанти. Смятам, че това ще е от полза за нашите съграждани“, каза Мелемов.

Според представители на опозицията е неприемливо такъв важен въпрос да бъде решен без обществено обсъждане. Емил Келешев от ПП-ДБ каза, че провел анкета във фейсбук и 91% от отговорилите 300 били против. Според него това било представително проучване.  

Стоян Иванов пък го упрекна, че не са се допитали до хората, „когато са „инсталирали“ управителя на ВиК, който направи цена на водата една от най-скъпите в страната, а също и защо не са се допитали преди да „инсталират“ на работа човек, който взима заплата по-висока от президента на България“.

Кметът обясни, че специалисти от общината са ходили в Кърджали, в Габрово да проучат ситуацията. „Навсякъде са се водили същите дебати. Да сте чули някъде да се е въвела синя зона и после да е отменена. Казвате, че няма смисъл, но пълни ли са платените паркинги. Това е важното и това е обективното“, допълни той.

Според Радой Краев от партия „Нашият Смолян“ е добре да се разширят, но не с всички зони наведнъж.

Михаил Тодоров (ПП-ДБ) е на мнение, че се цели да се изпишат вежди, но изглежда ще се избодат очите. Убеден е, че хората ще избягват тези паркинги и ще търсят страничните улици и ще се предизвика хаос. На няколко пъти посъветва колегите си отдясно да не мислят „анблок“, а с главите си, „рационално“.

„Търсим ефект, който се постига с адекватни мерки, а не с недомислие. Ако търсим да сме европейска страна, има начин да го постигнем. Аз съм привърженик на синята зона, но трябва да се мисли внимателно“, каза Тодоров.

Според Ивайло Турналиев (ПП-ДБ) въвеждането на платени зони за паркиране е инструмент, подходящ за по-големите градове. Смята, че 1 лев на час за паркомясто е „квази данък“, който човек плаща, за да отиде на работа. По негово мнение дългосрочното решение е да се изградят нови паркинги, като това не може да стане в тази или следващата година, но трябва да се изгради етажен паркинг в сега съществуващите. Той счита, че  печалбата от платеното паркиране трябва да се ползва целево за нови паркинги.  

Стоян Иванов (ГЕРБ) определи изказванията на опозицията като сценарий, който е несъстоятелен и целта й не е да не се решават проблемите на хората. Попита как може тези такси да се насочват само за определена цел и щом е така да кажат за данък сгради, за данък придобиване и т. н. „Много приказки – да се наприказват, каквото имат да приказват и да вървим напред“, обобщи той.

Според Иван Френкев (БСП) е ясно, че управляващите ще приемат това, което искат, но дебатът се правел заради гражданите. Според него синята зона не е на печалба, защото приходите от SMS-и са по-малко от разходите за администриране на синята зона. „Следователно ние, разширявайки синята зона, ще разширим и разходите, а приходите няма да ги увеличим“, счита той.

Според Френкев и други съветници от опозицията трябва да се изключат абонаментите, които хората плащат за паркинг, а те са месечни, тримесечни, шестмесечни и годишни. Хората обаче, избрали абонамент, срещу който ползват свободно абсолютно всички паркинги в града, твърдят, че този вариант им осигурява спокойствие и сигурност. И няма причина приходите от тях да не се разглеждат като общ приход от паркирането.   

Зам.-кметът Марин Захариев уточни, че платените паркоместа от първи етап са 200 на брой. „Това (платеното паркиране – б.а.) е нещо измислено отдавна в много градове и нашият анализ показва, че има ефект. Хората са спокойни, като дойдат – плащат си и има къде да паркират“, посочи той. По думите му 95% от 124 хиляди лева са приходи от абонаменти за платено паркиране. Уточни, че от 500 абонамента 20 са извън платената зона.

На слуха, че касовите апарати за втория етап са вече купени Захариев отговори, че това не е  истина.

От опозицията искаха анализ, от който да е видна аргументирана необходимост от разширение на платените зони.

На многобройните нападки към ГЕРБ Стоян Иванов отговори така: „Изборите свършиха. Победител е Николай Мелемов. За стратегия и тактика за управление на общината той носи отговорност. Мнозинството било против – кое мнозинство: Елена Радева, Сабрутев и групировката около тях от ПП. Г-н Френкев ще му дава акъл, когато станеш кмет – въвеждай твои принципи. Сега Мелемов е кмет“.

На неколкократните „съвети“ от Турналиев към колегите им, подкрепящи Мелемов, да не мислят „анблок“, а индивидуално, Тодор Митов реагира така: „Аз лично си мисля с главата. Да напомня кой е клиентът на тази услуга – това са хората, които искат на спокойствие да си свършат работа в центъра, включително и туристите. Турист, дошъл от София, на драго сърце ще си плати, не да обикаля 15 минути, за да намери къде да паркира. Аз отивам, ползвам услугата с удоволствие, защото тя решава проблем. Повечето хора които излязоха да говорят, са със спекулативно мнение. Недейте да асоциирате всички – все едно гледаме в тавана, аз не съм дошъл тук да стоя часове наред и да слушам такива изказвания“.

Според Стоян Марев още с първите изказвания е станало ясно, че нещата не са ясни и трябва да бъдат доизяснени, за да се премине към гласуване.

Стефан Сабрутев (Нашият град) каза, че няма никакъв анализ на необходимостта да се разширява синята зона. „Аз подкрепих идеята да се ушири зоната – цялата улица „Петър Петров“. Видно е, че в таблицата има някакви допуснати грешки. Аз смятам, че на общината трябва да се възложи подробен анализ. Да се направи допитване, финансов анализ от тази стопанска дейност. За мен финансов ефект няма. Затова моля да оттеглите точката, защото знам, че сте диалогичен човек, или поне да я отложите“, поиска той.

След близо два часа дискусии Мелемов оттегли докладната с уточнението, че го прави не защото не е прав.

error: Защитено Съдържание!