Всички

Областният Емил Хумчев и депутатът Зарко Маринов отчетоха 100 дни мандат

Сто дни от мандата на коалиционното правителство на „Продължаваме промяната“, „Има такъв народ“, БСП и „Демократична България“ отчетоха днес областният управител на Смолян Емил Хумчев и народният представител от ДБ Зарко Маринов. 

Хумчев разказа за предизвикателството Ковид-пандемия с почти ежеседмични заседания на щаба за борба с пандемията, като до голяма степен кризата на национално и областно ниво е овладяна.

„Наложи се да предприемем редица действия за ограничаване на пандемията, което не се понрави на туристическия бранш. Направихме спешна среща с тях, за да изчистим несправедливостите. В кратки срокове направихме така, че те да не са възпрепятствани от тези мерки. Считам, че в голяма степен се справихме с този проблем. Болниците бяха в много добра готовност. Снабдени бяха с медикаменти не се стигна до връщане на пациенти“, каза той.

Другата криза от началото на мандата е с наводнението през декември месец, когато се получиха свлачища и срутища, много пропаднали пътища. От тогава до днес Триград и селата Кестен и Жребово са откъснати от света и населението има проблем с придвижването. На практика достъпът е забранен, но леки коли преминават през рисковия участък на своя отговорност.

„Парите за ремонта са осигурени. Те са в сметката на община Девин. Днес предстои от общината да донесат строителните книжа, за да издадем строително разрешение и по най-бързия начин да започне решаване на проблема с тази пътна отсечка“, посочи управителят.

Той припомни за организирания първи земеделски базар, от който е получен позитивен отзвук и благодарствено писмо. „Скоро отново ще направим такъв земеделски базар“, обеща Емил Хумчев.

Той каза, че е стартирана инициатива за законова промяна, за да не се стига до проблем с електроснабдяването при малки или интензивни валежи. От управата са се заели също с превозвачите, които извършват атракционни превози.

„До момента не им е регламентирана дейността. Сблъскахме се с този проблем в Борино и Девин, където се оказа, че такива превозвачи работят нерегламентирано. Главният секретар на Андрей Кадишев се зае много сериозно с тази задача. Направи няколко срещи в Министерството на транспорта. Имаме предложение за нормативна промяна, чрез която тези превозвачи да работят спокойно и легално“, допълни областният.

По думите му работата по прехвърляне на новия граничен контролно-пропускателен пункт Елидже между Рудозем-Ксанти е в ход и че от страна на областната управа работата почти на 100% е свършена. Още не са направени обаче 72-часовите проби, които били забавени заради снега, предстоят тази седмица.

Според него тази година може би ГКПП Елидже ще бъде отворен за туристически цели, след като гърците довършат пътя от Димарио до границата.

Определи като успех отварянето на ГКПП Златоград – Термес наново след 2-годишно прекъсване.  

До момента 196 украинци са приютени на територията на областта. Най-много бежанци има в Смолян, Девин, Тешел, Триград и Чепеларе.

Хумчев е категоричен, че няма хора, които да са потърсили подкрепа и да не са настанени в подходящи условия. Община Смолян преди няколко дни с решение на местния парламент предостави на областната управа помещение, което да бъде обособено като център за подпомагане на потърсили закрила бежанци от Украйна. 

Хумчев каза, че се е срещнал министъра на културата, с който обсъдили възможностите за ремонт на театъра, и с финансовия министър – по всички важни за областта обекти.

Каза, че е подсигурена студена смес, с която да се запълнят дупките по републиканската пътна мрежа, докато започнат ремонтите на важните отсечки.

Зарко Маринов: Нашите общини ще са с предимство пред новия фонд за общински проекти

Съвместно с МРРБ се подготвя един фонд от 1 млрд лева, с който да бъдат финансирани проекти за пътища и ВиК-мрежи на общините. Този фонд е в процес на структуриране и може би ще носи името ФОРС, като Фонд за общинско развитие и сближаване. Той ще играе ролята на кохезионен фонд – за най-изостанали общини, за общини в необлагодетелствани райони. Все още не са готови критериите за подбор на проекти, но с предимство ще са проекти на общини от Родопите, Странджа и Северозападна България, заяви Зарко Маринов – депутат от „Демократична България – Обединение“.  

Той каза, че е негов изборът да бъде член на комисията по регионална политика и на комисията по земеделие и гори. „Въпреки, че експертно не съм се занимавал с тези теми, успях да обърна внимание към пътната инфраструктура на Смолян, за да ги придвижим поне малко в посока тяхната реализация“, уточни той.

Неговото внимание е фокусирано към проекта за трета лента между Асеновград и Смолян с обща дължина близо 14 км. Тази година са заложени средства за технически проект.  

Има идея за скоростен път между Пловдив и Смолян, но е предвидено тази година да се възложи изработването на идеен проект.

Предстои също да се обяви обществена поръчка за проектиране и строителство на обходен път на Чепеларе, като ще се търси решение за проблема с нужните за отчуждаване пари.   

„След няколко месеца работа сме на финалната права да започне текущ ремонт на пътища в много невралгични места за областта: Соколовци – Баните, Неделино – Златоград, Рудозем – Пловдивци“, каза Маринов.

Той обясни, че в регионалната комисия е гласуван проект, с който се позволява на Агенция „Пътна инфраструктура“ да плати половината от задълженията към пътните фирми за пътно поддържане. Решението ще даде възможност АПИ да разплати също 100% от сумите по договорите за ограничителни системи, пътни знаци и маркировка.

На практика гласуваното на етап комисия предложението е АПИ да плати по 34 договора за пътно поддържане на обща стойност около 1,4 млрд. леваи още 135 млн. лв. за мантинели, знаци и пътна маркировка.

„Знаейки, че много пътни ремонти не търпят никакво отлагане, с решението на парламента  ще одобрим действия на АПИ да удължи тези договори до 30 септември, за да не губим тази година за пътни ремонти“, уточни Маринов.

Той каза, че заради заповедта за намаляване с 30% на сечта във вековни гори, издадена от служебния земеделски министър, на ЮЦДП са нанесени щети на стойност около 5 млн. лева. „Придвижихме нещата до такава степен, че министърът поиска да се включат експерти и да се преразгледа тази заповед. Той заяви, тя противоречи на нормативната уредба“, допълни депутатът.  

error: Защитено Съдържание!