Всички

Постите за мюсюлмани и християни почти съвпадат тази година, вижте спецификите

Най-строгите пости за християни и мюсюлмани почти съвпадат тази година. Настъпиха с един ден разлика.

Най-строгият и продължителен пост за християните е Великият. Неговото начало винаги е 7 седмици преди Възкресение. Първият му ден е понеделникът след Сирни Заговезни – 18 март тази година и продължава до 5 май.

Консумацията на месо обаче трябва да се преустанови седмица преди началото на поста – тоест, от 10 март, неделя. Месни Заговезни е последният ден, в който е разрешена консумацията на месо. От днес, 11 март, до неделя може да се консумирариба, баница, ориз, халва, печено сирене, яйца, мляко. В неделя, 17 март,  е Сирни Заговезни. Тогава се иска прошка. 

От понеделник, 18 март, започва Великият пост, който продължава до 4 май. До Тодорова събота, 23 март, постът е строг. Изключва употребата на олио и всякакви растителни масла, както и консумацията на вино.

По време на спазването му има и някои изключения. Може да се консумира риба на Благовещение, както и на Цветница. 

В деня на Разпети петък от Страстната седмица, предхождаща Великден, постът е най-строг. Постещите не трябва да ядат и да пият никакви течности, включително и вода. До 4 май продължава Великият пост. На 5 май е Великден. 

От днес – 11 март, започна и свещеният месец Рамазан за мюсюлманите. Той ще приключи след 4 седмици – вечерта на 9 април, а празникът Рамазан Байрам е един ден по-късно – на 10 април. Тогава се иска прошка.

За мюсюлманите е позволена всякаква храна след залез слънце и до преди следващия изгрев. През деня обаче – нищо. Снимка: Bulgarian Halal Foods – Мадан

Този, който пости или говее, в продължение на 30 дни не консумира нито храна, нито вода във времето от преди изгрев до залез слънце.

В случая последната хапка или глътка трябва да приеме постещият около 5.00 часа сутринта в региона на Смолян, а първата ще е вечерта към 18,30 часа, като ежедневно времето за пост се удължава с 2-3 минути, според лунния календар.

Разликата между постите в двете религии се състои в това, че при мюсюлманите в този отрязък от време не е позволено нищо да премине зад устните на човек, но пък вечерта – в часовете след разговяването и до заговяването е позволена всякаква „халал“ храна (без свинско месо) и безалкохолни напитки.

 

Водеща снимка: Iwoman.bg 

 

error: Защитено Съдържание!