Здраве

РЗИ в Смолян има 3 вида ваксини, разшириха опциите за връщане в България

Със заповед на областния щаб в Смолян от днес се отменя забраната за планов прием и планови операции в болниците. Заетостта на леглата за пациенти с коронавирус е вече около 35%. Разполагаме с три вида ваксини – Пфайзер/Бионтех, АстраЗенека и Модерна, което дава възможност за избор, съобщи пред медиите д-р Мими Кубатева – шеф на Регионалната здравна инспекция.

Ваксинираните са 13 350 (15,23% от населението в областта), като при близо пет хиляди от тях (5,62%) ваксинационният цикъл е завършен, но оттук-нататък васинационният процес трябва да продължи предимно при личните лекари.

„Гражданите, които са решили да се ваксинират, трябва да ги търсят активно, да изискват да бъдат ваксинирани, а лекарите трябва да осигурят ваксината чрез РЗИ, а самата инспекция ще се съсредоточи към логистиката на ваксинационния процес, надзора на Ковид-19 и останалите заразни заболявания“, каза д-р Кубатева.

По думите й към момента ваксинацията при повечето лични лекари е скромна, базирайки се на направените заявки.

„Последната седмица около половината общопрактикуващи лекари са заявили по 1-2 флакона. Много се надявам на по-добра колаборация между тях и по-отдалечените общини, за да се ваксинират повече хора, а лекарите да се подпомогнат с логистика, за да продължи доброто темпо на ваксиниране и да не спада интересът към него“, посочи тя.

Според нея е трудно да се обясни ниската заинтересованост на личните лекари към тази дейност. Предполага, че това ги натоварва допълнително, затова не са активни. Уточни, че на всеки лекар се заплаща допълнително по 10 лева на брой поставена ваксина.

Три са начините за издаване на сертификат за имунизация срещу коронавирус.

Първо, ако човекът притежава КЕП – квалифициран електронен подпис. С него може да влезе в националната информационна система, да получи достъп до своето електронно досие и да си принтира сертификата.

Другият начин е чрез общопрактикуващия лекар. Със своя КЕП той може да влезе в системата и да издаде сертификат.

Третият начин е да го поискате от кабинета, в който са ви направили ваксината. Издаването на сертификата е включено в тези 10 лева, които лекарят получава за ваксинирането.

Тогава обаче, когато се обърнете към друг кабинет или общопрактикуващия лекар, а не там ви е поставена ваксината, би могло да ви поискат да платите за тази услуга.

Д-р Кубатева разясни и дали се признават сертификатите като условие за пътуване.

На излизане от България зависи накъде ще се пътува и от условията, които страната, в която ще влезете, поставя.

Има обаче нови моменти в условията за връщане в България. От няколко дни възможностите са доста разширени.

Първо, могат да влязат със сертификат за ваксинация (след като са минали 14 дни от втората ваксина и др. подробности).

Второ, с отрицателен ПСР-тест, направен  в рамките на 72 часа от влизането през границата.

Трето, с бърз антигенен тест, направен в последните 48 часа преди връщането.

Четвъртото касае преболедувалите (с документ за положителен резултат от коноравирус: ПСР-тест или бърз антигенен тест) между 15-тия и 180-тия ден, считано от датата на проведеното изследване. 

При липса на какъвто и да е от тези документи, пак може да влезеш в България и оставаш под 10-дневна карантина. Директорът на РЗИ може да я отмени карантината, ако до 24 часа от влизането в България си направиш ПСР или бърз антигенен тест и той е отрицателен. За да си направиш изследване след като си карантиниран, РЗИ прави „зелен коридор“ и ти се разрешава посещението на лекар или лаборатория. (Повече подробности за връщане в страната може да видите ТУК, в заповед №278 от 29.04.2021 г. на МЗ).

„Подобряващата се епидемична ситуация в областта не следва да ни отпуска. Простите правила, като спазване на дистанция, носене на маска и лична хигиена, са основните фактори да се предпазим не само от Ковид-19, а и от всяка друга зараза с инфекциозен причинител. Те трябва да станат част от нашия стил на поведение и в спокойно време“, подчерта д-р Кубатева.

error: Защитено Съдържание!