Смолян

Зам.-шефът на ЮЦДП Ивайло Исаев: Дайте ни работна ръка и ще се справим с корояда!

Дайте ни работна ръка и ние ще се справим с корояда! Това ни трябва на нас. Ние ще дадем работа на всеки, който има лиценз и удостоверение за такава дейност, заяви на пресконференция зам.-директорът на Южноцентралното държавно предприятие (ЮЦДП) в Смолян инж. Ивайло Исаев.

„До края на март месец следващата година трябва да се постигне максимумът – на 100% да бъдат усвоени повредените насаждения. Аз съм оптимист, но за да се случи това, трябва да бъде привлечена още работна ръка“,  подчерта инж. Венцислав Фурлански – шеф на Регионалната дирекция на горите.

Те двамата заедно със зам.-областните управители Адриан Петров и Владимир Гърбелов поканиха медиите на брифинг, за да отговорят на всички въпроси, свързани с повредената дървесина в горите.

От петък е изменена Наредба №8 за сечите и процедурите са вече много облекчени. Това е надеждата на експертите от региона.

Връщат се добре познатите практики с описи за санитарно прочистване. Това е възможност на горските дирекции и лесозащитните станции да издават предписания за санитарна сеч, които са равни на позволително за сеч. Възлагането на добива става с пряко договаряне. Ако кандидатът за даден обект е един, с него се сключва договор. Ако са повече – се тегли жребий. Сроковете за възлагане се скъсяват в пъти. Изчислено е, че точно пет дни са нужни от обявлението за възлагане на обект до сключване на договора, при положение че досега това е ставало за повече от месец. С облекчението на процедурите се намаляват разходите както на собственика на гората, така и на фирмите за добив.

Уверението от министъра на земеделието, храните и горите е, че всичко, което е нужно като промяна в нормативната уредба, ще се прави експресно. Той ще очаква тази информация от кризисните щабове, които е назначил.

По данни от ЮЦДП вече е решен проблемът с повредената от снеговала през 2015 г. дървесина във всички достъпни терени.

Утре (вторник) на горските в област Смолян ще им се проведе инструктаж, че трябва да се работи приоритетно в нововъзникналите короядни петна – там, където се намира вредителят.

Тези кафяви петна, които всички виждаме, представляват опасност само за пожар. Дърветата от тях стават само за горене. И в тях вече няма вредител. Короядът се е изнесъл и е на съседни дървета, които са зелени.

„Целта е собствениците да могат да извлекат максимални ползи от техните гори и да намалим вредителя. На всички ни е ясно, че собственикът когато няма икономически интерес, не проявява необходимите усилия. Когато се хване в начален стадий, те ще могат да си реализират дървесината като годна. Реализирайки  като годна, изкарват и вредителя от гората. Много е важно за този вредител хората да не остават със заблуждение, че отсичайки дърветата, са решили проблема. Дървесината трябва да се изнесе на достатъчно голямо разстояние в рамките на 20-ина дни“, обясни инж. Фурлански.

Инж. Венцислав Фурлански

Той окачестви като полезна мярка забраната на ЮЦДП за редовни сечи, защото в противен случай разпространението на вредителя щяло да бъде още по-голямо.

Експертите се опасяват сега да не се развие трето поколение корояд за тази година. Тогава пораженията ще бъдат далеч по-жестоки. Ако есента се задържи топла, новите кафяви петна ще се видят още тази есен.

Важно е да се отбележи, че това, което ние виждаме като кафяви петна в гората, не е истинското измерение на проблема, защото в момента короядът е в зелените дървета, който ще умрат след време.

„Не можем да се ангажираме да посочим процент повредена дървесина, докато нямаме ортофото снимки, които изискахме да бъдат направени. В момента върви заснемане на територията на община Смолян за актуализиране на кадастралната карта и от там ще можем да ползваме снимките. Другите ще ни ги представят от ОД „Земеделие“, отбеляза инж. Фурлански.

По информация от ЮЦДП най-засегнатите стопанства от корояд в обхвата на Смолянска област са Златоград, Славейно, Смилян и Смолян. На места е в комбинация с болестотворна гъба. А най-много повредени площи от гъба има в ДГС – Михалково, и отделни части на Хвойна.

Процедурата за закупуването на дървесина също е облекчена. Фирмата, която добива дървесината, има възможност да купи дървесината, която сама е добила. Фирмите в нашия край имат интерес към купуване на дървесината на начални цени, без търгове и наддаване.

„Вдигнали сме от 2015 г. разценките между 5 и 6 лв. за кубичен метър. Ако тогава средната разценка е  била 25-26 лв., сега гоним разценки 30-31 лева. Поетапно периодично повишаваме средно с по два лева разценките, за да стимулираме фирмите, които добиват, да ускоряват изземването на тази дървесина“, посочи инж. Исаев.

По отношение на продажната цена с цел стимулиране на фирмите по-бързо да усвояват дървесината, са намалени цените на дървесината, която сами добиват с 15-16 лв. на асортимент. Технологичната дървесина е намалена с 3 лева.

За местното население цената е 1 лев на кубик когато сами си добиват дърва. Така те също помагат в рязането на болни дървета.

От ЮЦДП направили постъпки пред МЗХ да им намалят отчисленията, които плащат във фонд „Инвестиции в горите“ от 6,50 лв./куб. да стане един лев на кубик. Те искат разликата от 5,50 лв. да остава в ЮЦДП, приходът от която ще стигне над 500 000 лв., за да ги ползват за изграждане на горски пътища. „Тези пътища ни помагат да стигнем до повредената дървесина. Виждате, че лесните места са вече усвоени“, допълни Исаев. Той уточни, че тази година за изграждане на горски пътища са разчетени 1,8 млн. лв., но за част от процедурите имат обжалвания.

На снимката отдясно-наляво: инж. Ивайло Исаев, инж. Венцислав Фурлански, зам.-областните управители Адриан Петров и Владимир Гърбелов.

Всички са единодушни, че липсата на работна ръка е една от основните причини, за да не могат да се справят с проблема.

„Въпреки този недостиг на работна ръка от 2015 г. досега ЮЦДП в осем стопанства – четири от които в Смолянска област, има 1,5 млн. кубика усвоена дървесина. Това е фонд и половина на цяло предприятие – 35 стопанства. Правим всичко, което е по силите ни. Приемаме всякакви фирми, включително от чужбина – шведски, австрийски и т.н. водим ги на място, но когато видят терените, просто се отказват“, коментира зам.-шефът на държавното горско предприятие.

73% от горите в Смолянска област са държавни, 27% са недържавни (частни, общински и кооперативни). Иглолистни са 72% от горите, а останалите 28% са широколистни. Експертите констатират, че най-ниска е ефективността и най-малко се работи в общинските гори.

 

error: Защитено Съдържание!