Смолян

Емил Дурсев: 10 училища от община Смолян участваха в проект за намаляване на количеството депонирани битови отпадъци

Интервю за представяне на резултатите по проект „Въвеждане на добра практика за намаляване количеството на депонираните отпадъци и повишаване информираността и капацитета за рециклиране в община Смолян“ с Емил Дурсев – директор на дирекция АИО в община Смолян, ръководител на проекта.

 

Г-н Дурсев, какви са основните цели на проект „Въвеждане на добра практика за намаляване количеството на депонираните отпадъци и повишаване информираността и капацитета за рециклиране в община Смолян“?

Целите на проекта са свързани със създаване на нагласи и повишаване информираността относно начините за намаляване на количествата депонирани битови отпадъци.

Проведе се цялостна програма за запознаване на най-малките жители на общината с действията, които всички граждани можем да предприемем за намаляване количествата на депонираните отпадъци. Целта е те да осъзнаят, че опазването на околната среда зависи от всички нас.

Основни акценти при провеждането на програмата се поставиха върху предотвратяване образуването на отпадъци, тяхната повторна и многократна употреба, отделяне на различните видове отпадъци и използването на биоразградимите за компостиране.

Какви дейности са извършени в рамките на проекта?

В рамките на проекта се разработи съдържанието на цялостна програма за въздействие на тема „Намаляване на количеството депонирани битови отпадъци, чрез високоотговорно поведение“. Тя се проведе в училища на територията на община Смолян. Бяха представени 22 презентации и се организираха 20 демонстрации на процеса на компостиране. Доставен е 3D принтер, с който се демонстрира един модерен и екологосъобразен подход за изготвяне на продукти от биоразградим материал – изработване на съдове от биоразградима пластмаса за събиране на биоразградими отпадъци. В училищата участници се доставиха компостери и се организираха „Информационни пулове“, където беше помествана актуална и интересна информация за опазването на околната среда. Провежда се и кампания за популяризиране на резултатите от проекта.

Към кого са насочени дейностите по проекта? Кои са целевите групи?

Дейностите по проекта са насочени към ученици от 10 училища на територията на община Смолян. Очаква се, че те ще разпространят от своя страна наученото сред близките си, семейството си и приятелите си, и по този начин ще се достигне до възможно най-много от жителите на община Смолян.

Колко на брой и кои училища взеха участие в проекта?

10 училища участваха в проекта. Успяхме да обхванем почти всички основни и средни училища на територията на община Смолян. 6 от тях са от град Смолян: Средно училище „Св. св. Кирил и Методий” – гр. Смолян; Средно училище „Отец Паисий” – гр. Смолян; Основно училище „Проф. д-р Асен Златаров“; Основно училище „Стою Шишков“- гр. Смолян; Основно училище „Юрий Гагарин” – гр. Смолян; Основно училище „Иван Вазов” – гр. Смолян.

Четири училища са от селата в община Смолян: Основно училище „Св. св. Кирил и Методий” – с. Смилян; Основно училище „Стою Шишков” – с. Търън; Основно училище „Св. св. Кирил и Методий” – с. Момчиловци; Основно училище „Никола Й. Вапцаров“, с. Широка лъка.

На каква възраст са учениците – целеви групи по проекта?

В проекта участваха ученици от 1-ви до 8-ми клас, но биха могли да се включат и по-големи ученици. Съдържанието на програмата е съобразено с възрастта на участниците. Разработени са 3 вида съдържание – за начален, основен и среден курс. Всички елементи от програмата вече са тествани и са налични, така че могат да се използват и в бъдеще за подобни цели.

Моля, представете накратко постигнатите резултати по проекта?

Пряко или косвено, проектът е обхванал всички ученици от 10-те училища, или над 2000 деца. В презентациите и демонстрационните дни са включени над 660 ученици. Значителни количества биоразградими отпадъци са вложени в 10-те компостера по време на демонстрационните дни и ще продължат да се пълнят. Тези отпадъци иначе биха попаднали в общия отпадък, като по този начин се е допринесло за намаляване на количествата на депонираните отпадъци. Разработена е цялостна програма, доставени са материали и оборудване – всичко това ще продължи да се използва по предназначение. Децата участници са придобили знания, които ще могат да прилагат на практика в ежедневието си.

В дългосрочен план какви са резултатите от изпълнението на дейностите по проекта?

Резултатите ще се наблюдават и в дългосрочен план – надяваме се, че чрез дейностите по проекта са изградени знания и умения за намаляване на количествата отпадъци, което ще доведе до по-чиста околна среда в бъдеще.

Вие лично бихте ли продължили/започнали да компостирате в своето домакинство след края на проекта?

В личното ми стопанство, живеейки в къща с дворно място, се възползвам от всяка възможност за произвеждане на екологична продукция и се старая да използвам всички възможности за оползотворяване на природните ресурси от околната среда.

Считате ли, че постигнатите резултати по проекта могат да бъдат надградени с нова проектна инициатива в бъдеще?

Надграждането на резултатите, от една страна, може да се постигне чрез периодично провеждане на аналогична програма в училищата, така че да се обхванат и следващите набори. Друг начин е разширяване на целевите групи – биха могли да се обхванат деца в предучилищна възраст, както и възрастното население на общината. В този случай ще е необходимо да се подготвят материали съобразно възрастта на участниците. Може и трябва да се мисли в тази насока, защото темата за опазване на околната среда става все по-актуална.

Какво послание бихте предали на младото поколение в община Смолян по темата за опазването на околната среда и в частност управлението на отпадъците?

То се съдържа в името на програмата: „Заедно за по-зелен Смолян: Учи се и действай!“.

 

 

Този материал е създаден в рамките на проект „Въвеждане на добра практика за намаляване количеството на депонираните отпадъци и повишаване информираността и капацитета за рециклиране в община Смолян“ с регистрационен номер № BG16M1OP002-2.009-0027-С01, процедура BG16M1OP002-2.009 „Изпълнение на демонстрационни проекти в областта на управлението на отпадъците“ по Оперативна програма „Околна среда” 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз.

Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от Българска консултантска организация ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган на ОПОС 2014-2020 г.

error: Защитено Съдържание!