Всички

Шефката на РУО в Смолян: 50% от родителите искат да заведат децата си на градина

По време на среща с директори на учебни заведения и детски градини началникът на Регионалното управление на образованието (РУО) в Смолян Мария Семерджиева разясни основните задачи и изисквания, по които се работи в системата на образованието в областта.

„В момента в системата на образованието работим усилено по провеждането на три водещи дейности – връщането на децата в детските градини, провеждането на Държавните зрелостни изпити/ДЗИ/ и националното външно оценяване. Заедно с РЗИ Смолян работим по осигуряване на всички мерки за безопасност по приема на децата. Направихме проучване във всички детски градини на територията на областта – имат готовност да отворят от 1.06.2020 и да посрещнат децата, като средният процент на родители, изявили желание да заведат децата си, е 50% в областта. Най-висок е процентът в община Смолян и Златоград, а най-нисък процент е в община Чепеларе. В момента тече подготовка на детските градини-извършва се дезинфекция, окосяват се дворовете, пръска се с нужните препарати за обезпаразитяване, така че имаме готовност да посрещнем децата“, каза Мария Семерджиева.

Началникът на РУО Смолян отбеляза, че според препоръките на здравния министър в група трябва да бъдат до 16 деца, а където са повече, ще се обособят отделни пространства в самите групи, за да не допуска струпване на едно място.

„Изготвяме графици, според които сутрин децата от определена група ще се приемат в определен час, за да се избегне струпването на родители пред детските градини“, посочи тя.

По отношение на държавните зрелостни изпити са проведени срещи с РЗИ и полицията, а в конферентен разговор с директорите на учебни институции, в които ще има ДЗИ, са поставени изискванията на всяка от тях.

Задължителният ДЗИ по Български език и литература ще бъде на 1 юни от 9.00 часа, като в залите се очаква да се явяват 721 ученици, разпределени по 10 в зала. За целта са подготвени 96 зали в 21 училища. Осигурени са 293 квестори, като е проявено разбиране към тези, които имат хронични заболявания и са в рискова група над 60 години. Те няма да участват в процедурата.

Осигурени са 10 консултанти за ученици със специални образователни потребности.

За второ ДЗИ по различните предмети се очакват 612 ученици, осигурени са 70 зали в 18 училища и 278 квестори,  7 консултанти заученици със СОП. Допълнително има осигурени 20 консултанти за учениците, които ще се явяват на матура по чужд език.

Третото ДЗИ -общо 5 ученици ще се явяват в три зали в три училища, 16 квестори и двама учители по чужд език.

Пропускането на зрелостниците ще започне рано сутринта, дворовете ще бъдат разчертани на отстояния от 150 см, за да се изчаква без струпване на хора. Полицай във всеки училищен двор ще следи реда, за да се избегне струпване на родители и ученици. Ще се извърши дезинфекция и сутрешен филтър на входа, като учениците трябва да носят маски и да спазват всички хигиенни изисквания по време на изпита.

„Училищата в момента се дезинфекцират. Осигурени са всички необходими материали според заповедта на здравния министър и очаквам, че ще опазим живота и здравето както на учениците, така и на квесторите, като същите процедури ще протекат и при националното външно оценяване, където на изпитите по Български и литература, както и по Математика, очакваме 835 ученици“, уточни Семерджиева.

Тя допълни, че към момента баловете на зрелостниците не са разрешени, както и организираните екскурзии в страната и чужбина.

Изпращането на учениците ще бъде съчетано с връчването на дипломите за завършено средно образование и ще бъде направено на открито в двора на всяко учебно заведение. Ще се спазват редът и мерките, разпоредени със заповед на министъра на здравеопазването. В тази връзка ще бъде организирано изпращане в двора на учебното заведение на всеки клас по отделно, а не на целия випуск.

error: Защитено Съдържание!