Всички

Затрогваща история за доброто от д-р Мими Кубатева по повод 145 години от създаването на БЧК

Един ден в края на 19 век шотландският фермер Флеминг се прибирал от работа в къщи, когато чул шум от близкото блато. Приближил се и видял, че едно момче се бори да излезе от блатото. Без да се колебае, отчупил голям клон, подал го на момчето и го извадил. Спасил го. Предложил му да го заведе вкъщи, за да го стопли, да му даде чай и топли дрехи, но момчето отказва, бърза да се прибере при семейството си.

Ансамбъл „Виолина“

На другия ден пред вратата на фермера спира карета. От нея излиза богат джентълмен. Бащата на спасеното момче дошъл да предложи богатство в знак на благодарност към фермера, но той отказал, тъй като счел, че е изпълнил просто своя човешки дълг. В този момент покрай двамата преминало момче, поздравило ги. Това бил синът на фермера. Джентълменът променил предложението си и му предложил да вземе момчето със себе си, да плати образованието му в престижен университет. Фермерът се съгласил. След няколко години неговият син завършил медицина. А години по-късно открил пеницилина. Това бил Александър Флеминг. Бащата на спасеното момче, който платил неговото образование, бил бащата на известния Уинстън Чърчил. Самият Чърчил в зрялата си възраст се разболял от тежка белодробна инфекция и бил лекуван в болница. Животът му бил спасен благодарение на пеницилина.

Областният съвет на БЧК в Смолян

В историята остават думите на Чърчил, за които се счита, че са свързани с тази история: „Стореното от човек го намира отново“. Или с други думи: „Доброто се връща“.

Избрах тази история, защото всички вие, доброволци, членове, служители на Червения кръст, сте армията на доброто на нашата организация – отдадени на това да помагаме на хората в нужда, на уязвимите, болните, самотните, възрастните. И това го правим вече 145 години“, заяви д-р Мими Кубатева – председател на БЧК в Смолян, на празника по повод 145 от създаването на червенокръстката организация.

Директорът на БЧК в Смолян Мария Делева и областният управител Захари Сираков

По думите й хората оценяват доброто, което получават и неслучайно определят Българския червен кръст като организацията, която реално помага.

Днес със своите 150 хиляди членове и 17 хиляди доброволци Българският червен кръст продължава своята хуманитарна кауза. Така и членовете на нашата областна организация, които са 4200, заедно с 470 доброволци и 250 млади червенокръстци, също сме в първите редици за помощ на хората, пострадали от различни бедствия не само в страната, но и в чужбина. Изпълняваме редица социално-здравни дейности, обучаваме по първа долекарска помощ, работим по водното спасяване и редица други ежедневни дейности в помощ на хората от нашите общности. В основата на всичко това сте вие. Считам, че с дейността ни и нашите безкористни, безвъзмездни действия заслужаваме да имаме празници и да отдаваме заслуженото на всички, които са част от тази армия на доброто“, посочи тя.

Празникът започна с изпълнение на  цигулков ансамбъл „Виолина“ с музикален ръководител Юлияна Атанасова към читалище „Балкански просветител“ в кв. Райково.

Със златен медал за заслуги „Български червен кръст” посмъртно бе наградена Марияна Иванова – дългогодишен член и доброволец на организацията. Тя е била пет мандата член на Областния съвет и почти два мандата негов председател. Наградата от областния управител Захари Сираков прие дъщеря й.

Д-р Сурчев получава званието на Севда Биринджиева от Баните

Звание „Заслужил деятел на БЧК” получиха Севда Биринджиева – заместник-председател на Общинския съвет на БЧК в Баните, чиято награда получи кардиологът д-р Илия Сурчев, и Минка Кисимова-Мидилева – член на Общото събрание на БЧК-Смолян.

Със званието „Отличник на БЧК” закичиха Роза Балиева и Захаринка Боюклиева от Мадан, Галя Шопова от Чепеларе, Боян Кехайов, Елина Халваджиева и Минка Сантова от Неделино, Минчо Ескеджиев, Софка Парунева, Недялка Чавдарова и Гичка Палакова от Смолян.

Званието „Млад отличник на БЧК” получиха Десислава Ковачева от Девин и Айлин Пайталова от Чепеларе.

Знакови факти от работата на Червенокръстката организация в Смолян

През 2003 година по проект на БЧК в 6 областни организации на БЧК в страната, една от които  е Смолян, се събират групи от възрастни хора, които започват да работят по проекта „Информираност на обществото по проблемите на възрастните хора“. На една от тези срещи в Смолян доброволка на организацията споделя че 1 октомври е обявен от ООН през 1990 година за „Международен ден на възрастните хора“.

Тази информация послужи като идея празникът да се отбележи във всички пенсионерски клубове в Смолян. На следващата годи тази инициатива се мултиплицира във всички общини на Смолянска област и в другите области, работещи по проекта. Днес този празник е много популярен и е повод да се зачетат хората след 65 години и техният принос за обществото ни.

Смолянската черевнокръстка организация се гордее и с друг факт. Областния секретариат е първият в страната, който през 2009 година печели Общинска обществена поръчка за реализиране на услугата „Домашен социален патронаж“. До ден-днешен остава единствената неправителствена организация, която е печелила такава поръчка.

В Домашния социален патронаж се обслужваха 60 бенефициента, на които се носеше топъл обяд, почистваха домовете им и се извършваха други битови услуги – пране, гладене, ремонт на дома и т.н. Сега тези услуги са финансирани от Европейския съюз или са държавно делегирани дейности, изпълнявани от общинските администрации.

Смолянската организация се гордее и с факта, че сред своите доброволци има методист – воден спасител, който е инициатор на много дейности в сферата на водното спасяване. Огнян Данчев е автор на програмите за превенция сред ученици, които се въвеждат от НС на БЧК във всички областни организации. На Огнян Данчев дължим утъпкания път до получаване на професионални квалификации за учители, които водят обучения на учениците от 1 до 4 клас по водно спасяване.

Ние сме първата и към днешна дата може би единствената Областна организация с клубове на БМЧК във всяка община. Това е труд на всички нас – секретариата, Общинските председатели и най-вече на менторите на тези млади хора, сред които са г-жа Йорданка Кайкова от Рудозем и г-жа Сантева от с.Чепинци.

Смолянската организация повече от 15 години е сред челната тройка в таблицата на БЧК за организации с най-голям обхват на членски състав и този обхват за членски състав е над 4%, което е над изискуемия минимум от 3% за организацията.

Ние се гордеем и с идеята психолози да станат част от Доброволните екипи за работа при бедствия и аварии. Това виждане се наложи след наводнението 2006 г., което заля квартал Устово и голяма част от жителите около реката пострадаха от водите, заляли домовете им.

Тогава при тях отидоха първите психолози г-жа Мария Делева и г-жа Йоланта Пойдовска. Този опит се мултиплицира и вече във всяко доброволно формирования за работа при бедствия аварии и кризи, не само на Червения кръст, има обучени психолози по първа психологична помощ и психосоциална подкрепа.

error: Защитено Съдържание!